Galeria Wileńska stanowi unikalne połączenie centrum handlowego, dworca kolejowego i powierzchni biurowych. Jest to jeden z niewielu terenów w Polsce, w którym doszło do tak udanej symbiozy handlu i węzła komunikacyjnego, a w rezultacie znaczącego podniesienia jakości przestrzeni miejskiej.

Historia
Dworzec Wileński, nazywany pierwotnie Petersburskim, powstał jako stacja początkowa linii kolejowej z Warszawy do Petersburga (przez Wilno) w roku 1863. Projektantem dworca był absolwent cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, Narcyz Zborzewski. Pierwszy gmach dworca zlokalizowany był bardziej na północ w stosunku do dzisiejszego, nowoczesnego dworca.
W 1915 wycofujący się z Pragi Rosjanie wysadzili budynek dworca w powietrze, a na jego miejscu wybudowano w latach 1927-1928 istniejący do dziś gmach Dyrekcji Polskich Kolei Państwowych (obecnie siedziba spółki PKP Polskie Linie Kolejowe). Funkcje dworcowe przejął prowizoryczny budynek. Z powodu znacznego ograniczenia odjazdów pociągów do Petersburga (nazywanego już Leningradem), dworzec zaczął być nazywany Wileńskim.
Ciasny budynek dworca przetrwał jednak wiele lat, a swój żywot skończył w latach 50-tych XX wieku. Wtedy właśnie zaadaptowano na dworzec dawne budynki magazynowe, znajdujące się po drugiej stronie torów kolejowych od strony ulicy Białostockiej. W tej formie dworzec-barak przetrwał do 2000 roku, kiedy to zaczęła się budowa centrum handlowego, którego integralnym elementem miał stać się nowy dworzec. Inwestycja ukończona została w kwietniu 2002.

Obecnie

Dworzec Wileński obsługuje tylko ruch pociągów podmiejskich.
W okolicy dworca powstała stacja II linii Metra Dworzec Wileński. Obecnie jest ona jednym z istotniejszych węzłów komunikacyjnych po prawej stronie Wisły.

Liczba peronów: 2
Liczba torów: 3
Linie przechodzące przez stację: Warszawa Wileńska - Tłuszcz - Małkinia.

Trasa: Warszawa Wileńska - Ząbki - Zielonka - Ossów - Kobyłka - Wołomin - Wołomin-Słoneczna - Zagościniec - Dobczyc - Klembów - Jasienica Mazowiecka - Tłuszcz - Chrzęstne - Mokra Wieś - Szewnica - Urle - Barchów - Łochów - Ostrówek Węgrowski - Topór - Sadowne Węgrowskie - Prostyń - Małkinia.

Rozkład jazdy pociągów można znaleźć na stronie Kolei Mazowieckich.