Chodź na spacer, na Pragę!

Wyprawa szlakiem praskich murali? A może spacer tajemniczymi ulicami Starej Pragi? Jeśli chcesz odkryć tajemnice tej warszawskiej dzielnicy i poznać niezwykłe historie skrywane przez zabytkowe budynki, pomoże Ci w tym Spacerownik Praski Galerii Wileńskiej – pod honorowym patronatem Burmistrza Dzielnicy Praga-Północ.

Zapraszamy na spacer. Zaplanuj trasę po starych zakamarkach, gdzie mieszają się style, spotykają kultury, a każdy kąt kryje jakąś legendę lub całkiem prawdziwą historię. Zwiedź praskie świątynie, stare targowiska. Zobacz jak wiele jeszcze można odkryć w tej słynnej dzielnicy. Obejrzyj wszystkie malowidła zdobiące praskie kamienice albo przekonaj się, jak duży wpływ na Pragę wywarła kultura żydowska.

Wkład merytoryczny zapewniło stowarzyszenie Monopol Praski z uznanym varsavianistą – Januszem Owsianym na czele. Ekspert i pasjonat w dziedzinie kulturoznawstwa, wieloletni przewodnik po Warszawie, społecznik od lat zaangażowany w problemy rewitalizacji dzielnicy Praga-Północ zadbał, by wszystkie informacje zawarte w Spacerowniku były rzetelne. Dzięki temu nie brakuje mu walorów edukacyjnych, a wędrówce z nim w ręku – walorów rekreacyjnych.

Spacerownik Praski to z jednej strony mapa Pragi, z zaznaczonymi punktami wartymi odwiedzenia, zaś z drugiej strony opisy każdej atrakcji. Wszystkie miejsca podzielone są na sześć kategorii: Murale Praskie, Judaika Praskie, Stara Praga, Targowiska Praskie i Warszawa Wileńska. Czy można zwiedzić wszystko naraz? Podobno są tacy śmiałkowe. Ale czy to konieczne?

Dowiedz się z czego słynie bazar na Szmulkach, przekonaj że to właśnie na Pradze jest budynek, który z historią telewizji ma więcej wspólnego niż gmachy na Woronicza. Zobacz skąd na stołeczne ulice wyjechał pierwszy tramwaj. Zanurz się w historie warszawskiej Pragi, odwiedź podwórka secesyjnych kamienic, poczuj ten specyficzny klimat, pełny niezwykłych przekazów i wspomnień.

Weź udział w spacerze prowadzonym przez kwalifikowanych przewodników, znawców i miłośników Pragi. Obserwuj profil Galerii Wileńskiej na Facebooku i zgłaszaj swój udział w wydarzeniu!

Spacerownik dostępny jest w Galerii Wileńskiej i w Urzędzie Dzielnicy Praga-Północ.

Do zobaczenia na Pradze!

Pobierz Spacerownik tutaj.