Obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego

1 sierpnia obchodzimy 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Co roku z tej okazji na fasadzie Galerii Wileńskiej kibice Legii Warszawa wywieszają biało-czerwoną flagę. Tym razem, dzięki  wsparciu lokalnej społeczności i centrum handlowego, na fladze pojawi się znak Polski Walczącej – największy na świecie.

Na początku roku z inicjatywy Kamila Ciepieńko, radnego dzielnicy Praga-Północ zorganizowano społeczną zbiórkę na renowację biało-czerwonej flagi, która na stałe wpisała się w obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na Pradze-Północ. Flaga o wymiarach 15 na 18 metrów powstała w 2018 r. z inicjatywy kibiców warszawskiej Legii z Pragi-Północ. Została uszyta z 270 m2 materiału dzięki wsparciu Galerii Wileńskiej oraz mieszkańców dzielnicy. W tym roku, by nadać jej szczególny wyraz, organizatorzy postanowili naszyć na niej znak Polski Walczącej. To z pewnością największy naszyty symbol w kształcie kotwicy w Polsce, a najprawdopodobniej nawet na świecie.

To nasz hołd dla bohaterów Powstania Warszawskiego, dla wszystkich, tych którzy 1 sierpnia walczyli na lewym i prawym brzegu Wisły – mówi Kamil Ciepieńko, radny dzielnicy Praga-Północ. – Na Pradze, do walki z niemieckim okupantem stanęło ponad 6 tys. powstańców, i choć mieli zaledwie 300 karabinów i 600 granatów, bohatersko stawili czoło najeźdźcomtłumaczy.

Naszycia symbolu podjęła się firma Flag Fanatics, która 3 lata wcześniej uszyła flagę. Renowacja kosztowała 4,5 tys. zł i nie byłaby możliwa bez wparcia mieszkańców Pragi, którzy przyłączyli się do zbiórki internetowej, Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego oraz Galerii Wileńskiej.

Do dziś niektóre kamienice na Pradze-Północ noszą ślady po kulach, powstałe podczas Powstania Warszawskiego. Podtrzymywanie pamięci o tym wydarzeniu jest bardzo ważne, także dla naszej dzielnicy. Dlatego też Galeria Wileńska postanowiła zaangażować się w oddolną zbiórkę na renowację flagi i dopełnić kwotę, której brakowało po inicjatywie społecznej – mówi Marta Chojnacka, dyrektor Galerii Wileńskiej. – Mam nadzieję, że wspólnie oddamy cześć poległym bohaterom 1 sierpnia podczas odsłonięcia flagi przy Galerii Wileńskiej – dodaje.

1 sierpnia br. o godz. 17.00 tzw. Godzinie „W”. Warszawa ponownie zatrzyma się na symboliczną minutę, by uczcić pamięć Powstańców. Wtedy też z fasady Galerii Wileńskiej zostanie opuszczona flaga z naszytym symbolem Polski Walczącej. Zachęcamy wszystkich do uczczenia tej ważnej rocznicy na Pradze-Północ przy skrzyżowaniu ul. Jagiellońskiej z Al. Solidarności.

Zachęcamy do dołączenia do wydarzenia na profilu facebookowym Galerii Wileńskiej.