WAŻNE!
WAŻNE!

Od 28 maja nasza strefa restauracyjna już w pełni otwarta i serwuje posiłki na miejscu! Więcej informacji TUTAJ.

Zwiedzaj warszawską Pragę – rusza cykl otwartych spacerów

Warszawska Praga to dzielnica pełna tajemnic i ciekawych historii. Pełna zabytkowych obiektów, nowoczesnych murali i niekonwencjonalnych knajp czy barów. Galeria Wileńska chce odkryć przed warszawiakami sekrety dzielnicy, organizując cykl otwartych spacerów z przewodnikiem. Pierwszy spacer odbędzie się już 19 czerwca br.

W ubiegłym roku Galeria Wileńska wspólnie z Monopolem Warszawskim opracowała Spacerownik Praski – czyli plan dzielnicy, na którym zaznaczono punkty warte odwiedzenia. Takich miejsc na mapie Pragi jest wiele. Wyboru i opisu tych najciekawszych dokonał Janusz Owsiany – uznany varsavianista. Miejsca wyszczególnione w Spacerowniku podzielono są na sześć kategorii: Murale Praskie, Judaika Praskie, Stara Praga, Targowiska Praskie i Warszawa Wileńska. Spacerownik objęty jest honorowym patronatem Burmistrz Dzielnicy Pragi-Północ, Ilony Soja-Kozłowskiej.

Galeria Wileńska, położona w samym sercu Pragi, od lat ściśle współpracuje z lokalnymi organizacjami i instytucjami pożytku publicznego. Spacerownik Praski jest jednym z wielu projektów, który ma na celu działanie na rzecz dzielnicy. Zależy nam na tym, by pokazać kulturowe bogactwo Pragi i zachęcić do jej zwiedzania, nie tylko mieszkańców okolicy, ale wszystkich mieszkańców Warszawy – mówi Marta Chojnacka, dyrektor Galerii Wileńskiej. – Praga kryje w sobie wiele ciekawych historii. Zachęcam wszystkich do wspólnego zwiedzania czy to praskich murali czy tajemniczych uliczek Pragi – dodaje.

Projekt Spacerownik Praski, to jednak nie tylko przewodnik po warszawskiej Pradze. Galeria Wileńska postanowiła pójść o krok dalej i zorganizować cykl 8 spacerów po dzielnicy, który rozpocznie się 19 czerwca br. Spacery z przewodnikami odbywać się będą w soboty, co 2 tygodnie w godzinach 15.00 – 16.30. Ostatni zaplanowany jest na 25 września. Każdy charakteryzował się będzie inną tematyką – jeden dotyczyć będzie filmowych ulic Nowej Pragi, inny „egzotycznej” Szmulowizny.

Przez 8 sobót profesjonalni przewodnicy będą odkrywać Pragę wraz mieszkańcami Warszawy. Podczas spacerów będzie można dowiedzieć się z czego słynie bazar na Szmulkach czy skąd na stołeczne ulice wyjechał pierwszy tramwaj?

Terminy spacerów:

  • 19 czerwca 2021
  • 3 lipca 2021
  • 17 lipca 2021
  • 31 lipca 2021
  • 14 sierpnia 2021
  • 28 sierpnia 2021
  • 11 września 2021
  • 25 września 2021

Ci, którzy nie będą mogli wziąć udziału w spacerach organizowanych przez Galerię Wileńską, mogą na własną rękę skorzystać ze Spacerownika Praskiego. Z pomocą Spacerownika można zaplanować trasę po starych zakamarkach, gdzie mieszają się style i spotykają różne spotykają kultury. Mapa podpowiada gdzie odnaleźć praskie świątynie, stare targowiska i pokazuje, jak wiele jeszcze można odkryć na warszawskiej Pradze. W wersji drukowanej jest on dostępny w Urzędzie Dzielnicy Praga Północ, Teatrze Baj oraz w Galerii Wileńskiej.

Szczegółowych informacji na temat spacerów należy szukać na profilu facebookowym Galerii Wileńskiej.

>>> Pobierz Spacerownik

>>> Sprawdź plan trasy online