Zwiedzaj warszawską Pragę – rusza cykl otwartych spacerów

Warszawska Praga to dzielnica pełna tajemnic i ciekawych historii. Pełna zabytkowych obiektów, nowoczesnych murali i niekonwencjonalnych knajp czy barów. Galeria Wileńska chce odkryć przed warszawiakami sekrety dzielnicy, organizując cykl 8 otwartych spacerów z przewodnikiem. Spacery odbywają się w soboty, co dwa tygodnie od 19 czerwca br.

W ubiegłym roku Galeria Wileńska opracowała Spacerownik Praski – czyli plan dzielnicy, na którym zaznaczono punkty warte odwiedzenia. Takich miejsc na mapie Pragi jest wiele. Miejsca wyszczególnione w Spacerowniku podzielono na sześć kategorii: Murale Praskie, Judaika Praskie, Stara Praga, Targowiska Praskie i Warszawa Wileńska. Galeria Wileńska w zakresie wyboru i opisu najciekawszych miejsc na terenie dzielnicy o pomoc poprosiła uznanego varsavianistę – Janusza Owsianego. Spacerownik Praski jest efektem wspólnej pracy z przewodnikami – w tym roku mapa będzie rozszerzana o kolejne trasy. Projekt objęty jest honorowym patronatem Burmistrz Dzielnicy Pragi-Północ, Ilony Soja-Kozłowskiej.

Galeria Wileńska, położona w samym sercu Pragi, od lat ściśle współpracuje z lokalnymi organizacjami i instytucjami pożytku publicznego. Spacerownik Praski jest jednym z wielu projektów, który ma na celu działanie na rzecz dzielnicy. Zależy nam na tym, by pokazać kulturowe bogactwo Pragi i zachęcić do jej zwiedzania, nie tylko mieszkańców okolicy, ale wszystkich mieszkańców Warszawy – mówi Marta Chojnacka, dyrektor Galerii Wileńskiej. – Praga kryje w sobie wiele ciekawych historii. Zachęcam wszystkich do wspólnego zwiedzania czy to praskich murali czy tajemniczych uliczek Pragi – dodaje.

Projekt Spacerownik Praski, to jednak nie tylko przewodnik po warszawskiej Pradze. Galeria Wileńska postanowiła pójść o krok dalej i zorganizować cykl 8 spacerów po dzielnicy. Spacery z przewodnikami odbywają się w soboty, co 2 tygodnie w godzinach 15.00 – 17.00. Pierwszy zorganizowano 19 czerwca, natomiast ostatni zaplanowany jest na 25 września. Każdy porusza inną tematykę – jeden dotyczy filmowych ulic Nowej Pragi, inny „egzotycznej” Szmulowizny, kolejny zabierze uczestników w podróż od chałki do majchra.

Przez 8 sobót profesjonalni przewodnicy odkrywają Pragę Północ wraz mieszkańcami Warszawy. Podczas spacerów można dowiedzieć się, z czego słynie bazar na Szmulkach czy skąd na stołeczne ulice wyjechał pierwszy tramwaj? Spacery prowadzą przewodnicy z biura podróży Adventure Warsaw, Rafał Dąbrowiecki, założyciel portalu „Butem po Wawie”, Leszek Kaźmierczak – raper, znany jako Eldo oraz Janusz Owsiany, varsavianista.

Terminy spacerów - kliknij w wybraną datę spaceru, aby poznać więcej szczegółów.

Tych, którym nie uda się wziąć udziału w spacerach organizowanych przez Galerię Wileńską, zachęcamy do skorzystania ze Spacerownika Praskiego. Z jego pomocą można zaplanować wycieczkę po starych zakamarkach Pragi, gdzie mieszają się style i spotykają różne kultury. Mapa podpowiada, gdzie odnaleźć praskie świątynie, stare targowiska i pokazuje, jak wiele jeszcze można odkryć na warszawskiej Pradze. Spacerownik w wersji drukowanej jest on dostępny w Urzędzie Dzielnicy Praga Północ, Teatrze Baj oraz w Galerii Wileńskiej.

Szczegółowych informacji na temat spacerów należy szukać na profilu facebookowym Galerii Wileńskiej.

>>> Pobierz Spacerownik

>>> Sprawdź plan trasy online